rbc nedir

RBC (eritrosit), bir kırmızı kan hücresidir. Oksijenin akciğerlerden vücut dokularına ve karbondioksitin vücut dokularından akciğerlere taşınmasından sorumludur.

Eritrositler kemik iliğinde üretilirler ve yaklaşık 120 günlük bir ömürleri vardır. Bir eritrosit (kırmızı kan hücresi olarak da bilinir), vücudun dokularına oksijen taşımaktan sorumlu olan bir kan hücresi türüdür.

Bir kan tahlili ile eritrosit sayısı, bu hücrelerin sayısında veya işlevinde herhangi bir anormallik olup olmadığını belirlenir.

Eritrositoz olarak da bilinen yüksek eritrosit sayısı, dehidrasyon veya akciğer hastalığı gibi durumları gösterebilir.

Anemi olarak bilinen düşük eritrosit sayısı, diyette demir veya diğer besinlerin eksikliğini veya kanamayı gösterebilir. Eritrosit ölçümü birçok hastalığın tanı ve takibinde önemlidir.

RBC yüksekliği?

itrositoz olarak da bilinen yüksek kırmızı kan hücresi sayısı, birkaç farklı durumu gösterebilir. Yüksek kırmızı kan hücresi sayımının bazı olası nedenleri şunlardır:

 • Dehidrasyon: Vücut susuz kaldığında böbrekler, kan dolaşımındaki sıvı eksikliğini telafi etmek için vücudun daha fazla kırmızı kan hücresi üretmesine neden olan eritropoietin adı verilen bir hormon üretir.
 • Kronik akciğer hastalığı: Amfizem veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi bazı akciğer rahatsızlıkları, vücut oksijen eksikliğini telafi etmeye çalışırken kırmızı kan hücrelerinde artışa neden olabilir.
 • Yüksek rakım: Yüksek rakımlarda yaşamak, vücut oksijen eksikliğini telafi etmeye çalışırken eritrositlerin artmasına da neden olabilir.
 • Kemik iliği bozuklukları: Polisitemi vera gibi bazı kemik iliği bozuklukları, eritrositlerin aşırı üretimine yol açabilir.
 • Tümörler: Böbrek tümörleri gibi bazı tümörler de kırmızı kan hücrelerinde artışa neden olabilir.

Yüksek alyuvar sayımının bazı ilaçlardan veya takviyelerden kaynaklanabileceğini unutmamak önemlidir.

RBC düşüklüğü?

Anemi olarak da bilinen düşük kırmızı kan hücresi sayısı, vücudun yeterince eritrosit üretmediğini veya bu hücrelerde aşırı kayıp veya yıkım olduğunu gösterebilir.

Düşük eritrosit sayımının bazı olası nedenleri şunlardır:

1- Kan kaybı: Yaralanma, ameliyat veya kanama bozukluğu nedeniyle kan kaybı, eritrositlerde azalmaya neden olabilir.

2- Beslenme eksiklikleri: Vücutta eritrositlerin üretimi için gerekli olan yeterli miktarda demir, folat veya B12 vitamini bulunmadığında anemi oluşabilir.

3- Kronik hastalıklar: Kanser, böbrek hastalığı veya romatoid artrit gibi bazı kronik hastalıklar anemiye neden olabilir.

4- Kemik iliği bozuklukları: Aplastik anemi veya miyelodisplastik sendromlar gibi bazı kemik iliği bozuklukları, kırmızı kan hücresi üretiminde azalmaya neden olabilir.

5- İlaçlar: Kan sulandırıcılar veya kemoterapi gibi bazı ilaçlar anemiye neden olabilir.

Düşük alyuvar sayısının belirli tıbbi durumlardan veya yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanabilir.

Kırmızı kan hücreleri ne yapar?

Eritrosit olarak da bilinen kırmızı kan hücreleri, akciğerlerden vücut dokularına oksijen ve vücut dokularından akciğerlere karbondioksit taşımaktan sorumludur.

Bunu, oksijen ve karbondioksite bağlanan hemoglobin adı verilen bir protein taşıyarak gerçekleştirirler. Oksijen vücudun dokularına iletildikten sonra, karbondioksit alınır ve dışarı verildiği akciğerlere geri taşınır.

Eritrositler ayrıca asitliğe karşı tampon görevi görerek vücutta uygun pH seviyelerinin korunmasından da sorumludur.

Ayrıca vücudun dokularına besin ve hormon sağlamaya yardımcı olurlar ve bakteriyel ve viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olarak bağışıklık sisteminde rol oynarlar.

Eritrositler (RBC) kemik iliğinde üretilir ve yaklaşık 120 günlük bir ömre sahiptir, ardından dalak ve karaciğer tarafından dolaşımdan çıkarılır.

İdrarda eritrosit kaç olursa tehlikeli?

İdrarda hematüri olarak da bilinen eritrositlerin varlığı, bir dizi farklı durumu gösterebilir. İdrardaki kırmızı kan hücrelerinin seviyesi değişebilir ve mevcut eritrosit sayısına bağlı olarak hematürinin nedenini belirlemek her zaman mümkün değildir.

İdrarda az sayıda eritrosit endişe kaynağı olmayabilir, ancak idrarda yüksek seviyelerde kırmızı kan hücreleri daha ciddi bir duruma işaret edebilir.

İdrarda çok miktarda kırmızı kan hücresi bulunması idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı veya böbrek veya mesane tümörü belirtisi olabilir.

İdrarınızda herhangi bir kırmızı kan hücresi fark ederseniz, özellikle idrar yaparken ağrı veya rahatsızlık gibi başka semptomlar yaşarsanız veya durum devam ederse bir doktora danışmanız önemlidir.

Uzman hekim hematürinin nedenini ve uygun tedavi sürecini belirlemek için daha fazla muayene ve testler yapacaktır.

RBC kaç olmalı?

Eritrositler için normal aralık, laboratuvara ve hücreleri ölçmek için kullanılan yönteme bağlı olarak biraz değişebilir.

Tipik olarak, erkekler için normal aralık mikrolitre (mcL) kan başına 4,7 ile 6,1 milyon hücre iken, kadınlar için normal aralık mcL başına 4,2 ila 5,4 milyon hücredir.

Ancak, normal bir aralığın sadece bir kılavuz olduğunu ve bireysel sonuçların değişebileceğini unutmamak önemlidir.

Bir kişinin alyuvar sayısı yaş, cinsiyet gibi birçok farklı faktörden etkilenebilir, bu nedenle sonuçların yorumlanması için bir doktora danışmanız önemlidir.

Ayrıca, yüksek veya düşük alyuvar sayımının tek başına tıbbi bir durumu göstermeyebileceğini ve doğru teşhis için Hemoglobin, Hematokrit veya MCV gibi diğer testlerin dikkate alınacağını bilmek gerekir.

Neden kırmızı kan hücresi sayısına bakılır?

Bir RBC sayımı, vücutta oksijen taşımak için yeterli RBC’nin olmadığı bir durum olan anemi gibi çeşitli tıbbi durumların teşhis edilmesine ve izlenmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca, RBC sayısını azaltabilen kemoterapi gibi bazı tıbbi tedavileri izlemek için de kullanılabilir.

RBC sayımı, genellikle genel fizik muayenenin bir parçası olan rutin bir test olan tam kan sayımının (CBC) bir parçası olarak da yapılır.

Kırmızı kan hücresi bozuklukları için yaygın tedaviler nelerdir?

Eritrosit bozuklukları için yaygın tedaviler, belirli duruma ve ciddiyetine bağlıdır, ancak şunları içerebilir:

 • Demir takviyeleri: Demir eksikliği anemisi gibi durumlarda, eritrositlerin üretimini artırmak için demir takviyeleri alınabilir.
 • B12 vitamini ve folat: B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan pernisiyöz anemi gibi durumlarda, kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırmak için B12 vitamini ve folat takviyesi alınabilir.
 • Eritropoez uyarıcı ajanlar: Kronik böbrek hastalığının neden olduğu anemi gibi durumlarda, bu ilaçlar kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyarmak için kullanılabilir.
 • Kan nakli: Şiddetli anemi veya kan kaybı durumlarında, kaybedilen kırmızı kan hücrelerini değiştirmek için kan nakli gerekebilir.
 • Cerrahi: Bazı kırmızı kan hücresi bozuklukları, vücuttaki tümörler veya anormal kan damarları gibi yapısal sorunlardan kaynaklanır. Bu durumlarda, sorunu düzeltmek için ameliyat gerekebilir.
 • Kemik iliği nakli: Aplastik anemi gibi bazı durumlarda, yeterince eritrosit üretmeyen kemik iliğinin yerine kemik iliği nakli önerilebilir.

Tedavinin kişiye ve bozukluğun altında yatan nedene göre düzenleneceğini unutmamak önemlidir. Doğru teşhis ve uygun tedavi için bir sağlık uzmanına danışmak her zaman en iyisidir.

Hemoglobin nedir?

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan, oksijen ve karbondioksite bağlanan ve kırmızı kan hücrelerinin bu gazları vücutta taşımasına izin veren bir proteindir.

Hemoglobin, her biri oksijene bağlanan hem adı verilen bir molekül içeren dört protein alt biriminden oluşur.

Oksijenin hemoglobine bağlanması, proteinin şeklinde bir değişikliğe neden olarak oksijeni daha verimli bir şekilde taşımasını sağlar. Hemoglobin ayrıca kanda taşınan karbondioksiti tamponlayarak kan pH’ının düzenlenmesinde rol oynar.

Kırmızı kan hücresi hastalıkları nelerdir?

Kırmızı kan hücrelerinin üretimini, işlevini ve yıkımını etkileyebilecek çeşitli hastalıklar vardır. Bazı örnekler şunları içerir:

 • Anemi: Vücudun dokularına oksijen taşınmasının azalmasına yol açan kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin eksikliğinin olduğu bir durum.
 • Hemolitik anemi: Kırmızı kan hücrelerinin erken yıkımından kaynaklanan bir tür anemi.
 • Orak hücreli anemi: Kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin anormal olduğu, kan damarlarını tıkayabilen ve ağrı ve organ hasarına neden olabilen orak şekilli hücrelerin oluşumuna yol açan genetik bir bozukluk.
 • Talasemi: Hemoglobin üretiminde bir eksiklik ile karakterize edilen bir grup kalıtsal kan hastalığı.
 • Polisitemi vera: Vücudun çok fazla rbc ürettiği, kanın kalınlaşmasına ve kan pıhtılaşması riskinin artmasına neden olan nadir bir kan kanseri.
 • Demir eksikliği anemisi: Vücutta hemoglobin üretimi için gerekli olan demir eksikliğinden kaynaklanan bir anemi türüdür.
 • B12 vitamini eksikliği anemisi: RBC üretimi için gerekli olan B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir anemi türüdür.

Bunlar sadece birkaç örnek ve kırmızı kan hücrelerini etkileyebilecek başka birçok durum vardır.