Ultrason Ankara

Ultrason Ankara (ultrasonografi) uzun yıllardır doktorların tıbbi durumları teşhis etmesine ve gerektiğinde tedavi etmesine yardımcı olan önemli ve yaygın bir radyolojik görüntüleme yöntemidir. 3 boyutlu ultrason ve Doppler ultrason gibi yıllar içerisinde ultrasonografi teknolojisindeki gelişmeler ile  tanı koyma özelliği çok daha zenginleştirilmiştir.

Bu yaygın kullanımını aşağıda sıralanan bazı özellikler sayesinde sağlamaktadır:

  • Ultrason güvenli ve ağrısızdır. Yan etkisi bulunmaz.
  • Kolay ulaşılabilir bir işlemdir.
  • Maliyeti diğer tanı yöntemleri ile kıyaslandığında daha ucuzdur
  • Tanı koyma değeri yüksektir.
  • Radyasyon kullanılmaz. Çocuklarda ve gebelerde rahatlıkla uygulanabilir.
  • Anne karnındaki bebeklerde rahatlıkla uygulanabilir.

Tüm bu özellikleri nedeni ile ultrason ülkemizde ve dünyada sık kullanılan tanı araçlarından biri haline gelmiştir.

Biz bu makalemizi daha çok sizlerden gelen sorular üzerine kısa, net, kolay anlaşılabilir ve olabildiğince herkesin anlayabileceği bir dil kullanarak kaleme aldık. Bu soruların dışında öğrenmek istediklerinizi iletişim bölümündeki forma yazarak bize iletebilirsiniz. Böylelikle hem sorunuza yanıt bulmuş olur hem de soru ve cevabını sitemize aktararak başkaları için de faydalı bilgiler aktarmış olursunuz.

Ultrason fiyatları 2021?

Resmi kurumların dışındaki hastaneler, görüntüleme merkezleri ya da muayenehanelerde ultrason fiyatları ankara da yaklaşık olarak birbirlerine benzerdir. Yapılacak olan ultrason çeşitine göre fiyatlar değişebilmektedir.

Ultrason nedir?

Ultrason yüksek frekanslı ses dalgalarının bir cihaz aracılığı ile vücuda gönderilip oradan gelen ekonun işlenmesi ile elde edilen bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Yüksek frekanslı ses dalgaları cilde yerleştirilen dönüştürücü bir prop yardımı ile vücuttaki organlara iletilir ve prop tekrar vücuttan geri dönen sesleri toplar. Bilgisayar aracılığı ile geri toplanan veriler işlenerek görüntü oluşturulur.

Ultrason neden çekilir?

Ultrason günümüzde pek çok sebep için kullanılmaktadır. Bunlardan belli başlı kullanım sebepleri aşağıda sıralanmaktadır:

  1. Hastalık varlığında tanı koyma amacı ile
  2. Hastalık sonrası organ hasarının değerlendirilmesinde
  3. Mevcut hastalığın tedavisinin başarısını belirlemek amacı ile

Ultrason nasıl çekilir?

Ultrason çekilecek organa göre önceden açlık, idrara şıkışık olma durumu gibi hazırlıklar yapılır. İncelenecek organa göre değişmekle birlikte genellikle hasta sırt üstü muayene masasına yatar.

Çekilecek organın bulunduğu bölgeye cilt  üzerine ses dalgasının vücuda girmesini sağlamak amacı ile jel sürülür. Ultrason probu taranacak olan organın üzerinde gezdirilerek görüntü alınır. Alınan görüntüler yorumlanarak bir rapor hazırlanır.

Ultrason ne kadar sürer?

Ultrason sırasında işlem süresi çekilecek organa ve aranan hastalığa bağlı olarak değişmektedir. Bu süre bazen 5 dakika gibi kısa bir süre olabileceği (mesela işeme sonrası geride mesanede idrar kalıp kalmadığının anlaşılması) gibi, bazen de 1 saatten daha uzun sürebilir. (mesela gebelik sırasında anne karnındaki bebeğin sağlığı konusunda bilgi almaya çalışılır iken)

Sık Sorulan Sorular

Ultrasonografi ile hangi organlara bakılır ?

Belli başlı organlar: karaciğer, safra kesesi, dalak, pankreas, böbrekler, uterus ve overler, tiroid bezi, tükrük bezleri, testisler, yenidoğanda beyin, yenidoğanda kalça eklemi, yenidoğanda omurga incelemesinde ve fetüs değerlendirmesinde ultrason kullanılır.

Ultrason fiyatları ankara içinde farklılık gösteriyor mu?

Ultrason fiyatları Ankara içinde farklılık göstermekle birlikte genellikle pek çok merkez arasında ciddi bir ücret farkı bulunmamaktadır.

Ultrasonografi sonucu hemen verilir mi?

Sonuç genellikle çekim sonrasında yarım saat içerisinde rapor düzenlenerek hastalara verilmektedir. Ultrason sonucu genellikle çekim sonrasında bir kaç dakika içerisinde rapor düzenlenmekte ve hastalara verilmektedir.

Ultrason aç ve sıkışık yapılmalı mı?

Ultrason yapılacak organa ve talep edilen ultrason şekline göre açlık ve sıkışıklık durumu değişkenlik gösterir. Genellikle karın içi organların değerlendirilmesi istendiğinde aç ve idrara sıkışık olmak gereklidir. Ancak örneğin tiroid ultrasonu yapılacak ise aç ya da idrara sıkışık olmaya gerek yoktur. Gereken hazırlık işlemden 1 gün önce hastaya verilmektedir.

detayli ultrasonografi ankara

Ultrason gebelik sırasında yapılabilir mi? Zararı var mı?

Ultrason gebelik sırasında rahatlıkla yapılabilen bir görüntüleme yöntemidir. Gerek anne ve gerek bebek üzerine zararı olmadığı bilinmektedir.

Ultrason girmeden önce su içmek gerekir mi?

Üriner ve kadın hastalıkları gibi pelvik organ incelemelerinde idrara sıkışık olmak için önceden su içerek ultrason çekimine gitmek genellikle önerilmektedir. Bunun dışında özellikle su içip içmemeniz çekilecek organla ilişkilidir. Randevu alırken ilgili görevliye danışmayı unutmayınız.

Gebelik ultrasonu hangi haftalarda yapılmalı?

Ultrason gerekli olduğunda her dönemde yapılabilir. Özellikle 18-22. Haftalar arasında ayrıntılı gebelik ultrasonu yapılmaktadır.

Ultrason kadınlarda vajinal yapılır mı?

Ultrason kadınlarda vajinal yol ile (transvajinal) yapılabilmektedir. Uygun endikasyonlarda doktor talebi doğrultusunda işlem yapılabilmektedir.

Ultrasonografi lenf nodu büyümelerini saptayabilir mi?

Lenf nodu büyümeleri ve bu lenf nodlarının tedavi sonrasında küçülme dereceleri yapılabilmektedir.

Ultrason pankreas hastalıklarını gösterir mi?

Çoğu zaman barsak gazı nedeniyle zor görüntülenmekle birlikte pankreas ultrason ile görüntülenebilir.

Ultrasonografi ağrı olur mu?

Ultrasonografi sırasında herhangi bir ağrı kesinlikle duyulmaz. İşlemin kendisi ağrılı değildir.

pankreas ultrasonu

Tüm batın ultrasonografi nedir ?

Karın içerisinde bulunan tüm organların ultrasonografi eşliğinde değerlendirilmesi anlamına gelmektedir.

Alt batın ultrasonografi nedir ?

Mesane, prostat, alt idrar kanalı, kadınlarda bunlara ek olarak rahim, yumurtalıklar ve tüplerin birlikte değerlendirildiği ultrasonografiye verilen isimdir.

Ultrasonografi prostat kanseri tanısında kullanılır mı?

Prostat kanserini önceden ön görebilen PSA isimli bir biyokimyasal test vardır. Bazı erkeklerde bu testin yüksek çıkması durumunda kanser araştırma amacı ile ultrason eşliğinde makattan girerek biyopsi alınmaktadır.

Ultrason ile tomografi arasındaki fark nedir?

Her iki cihaz birbirinden tamamen farklıdır. Tomografi işlemi sırasında radyasyon ışınlarına maruziyet en önemli dezavantajını oluşturmaktadır.

Ultrason ile MR arasındaki fark nedir?

Ultrasonografi ile MR cihazlarının birbirlerinden çalışma prensipleri tamamen farklıdır. MR daha ileri bir görüntüleme tekniği olup sadece uygun endikasyonlu hastalarda tercih edilmektedir.

Ultrasonografi ve sintigrafi arasındaki fark nedir?

Ultrasonografi ile böbreklerin anatomik lokalizasyonları ve yapısal özellikleri araştırılırken sintigrafi ile organların ilaveten fonksiyonel sonuçları hakkında da bilgi edinilebilmektedir.

Yumurtalık hastalıklarının tayininde kullanılır mı?

Yumurtalıklar başta olmak üzere kadınlarda rahim, tüpler, vajina kanal girişi (serviks) ve vajinal patolojilerin ortaya konulmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here