varikosel

Sperm parametreleri ve fizik muayenesi normal olan vakalarda, damar çapı 3 mm’den küçük olan kişilere varikosel ameliyatı önerilmemektedir. Bu orandan daha büyük varikoselde ise ameliyat söz konusu olabilir.

Tedavide bireyselleştirilmiş bir yaklaşıma sahip olmak önemlidir. Tedavi etme kararı; varikoselin boyutuna, hastanın doğurganlık hedeflerine, düşük testosteron seviyeleri veya skrotal rahatsızlık semptomlarına veya semen analizi bulgularına göre verilir.

Ayrıca hastanın eşinin yaşı ve doğurganlığı da varikoseli tedavi edip etmemeye karar verirken göz önünde bulundurulması gereken çok önemli faktörlerdir.

Bu rahatsız tedavi etmenin testis fonksiyonunu iyileştirdiğini ve zamanla daha fazla testis hasarını önleyebileceğini gösteren güçlü kanıtlar olabilir. Ancak bu, varikoselin boyutu ile yakından ilişkilidir.

Bu nedenle testis fonksiyonu, doğrudan semen analizi, testis hacminin ölçülmesi veya kan testleri ile değerlendirilmelidir. Testiste hasar olduğuna dair bir bulgu mevcutsa fonksiyonları iyileştirmek ve daha fazla hasarın önüne geçmek adına ameliyat düşünülebilir.

Varikosel

Varikosel genellikle ergenlik döneminde oluşan ve zamanla gelişen bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta, skrotum olarak da bilinen ve testisleri tutan gevşek deri torbası içindeki damarlarda genişleme söz konusu olmaktadır.

Bu damarlar, oksijeni tükenmiş kanı testislerden taşır. Varikosel ise kanın skrotumdan verimli bir şekilde dolaşması yerine damarlarda birikmesiyle oluşmaktadır.

Varikosel nedir?

Skrotum, testisleri tutan deri kaplı bir kesedir. Bu kese aynı zamanda üreme bezlerine kan akışını sağlayan arterleri ve damarları da içermektedir.

Testis torbasının her iki yanında, küçük damarlardan oluşan ve pampiniform pleksus adı verilen ağ, oksijeni tükenmiş kanı testisten ana testis damarına taşır. Bu bölgede meydana gelebilecek bir damar anormalliği ise varikosel ile sonuçlanabilmektedir. Buna göre varikosel, pampiniform pleksusun genişlemesidir.

Bacak bölgesinde sıklıkla görülen varislere oldukça benzeyen varikosel yalnızca testis torbasında oluşmaktadır. Oldukça yaygın görülebilen bu sorun, bazı durumlarda testislerin küçülmesine de yol açabilmektedir.

Genellikle skrotumun sol tarafında oluşan varikosel, nadiren her iki tarafta da ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte tüm varikosellerin sperm üretimini doğrudan etkilediğini de söylemek mümkün değildir.

Varikosel neden olur?

Erkeklerde bu bölgede her testisi tutan spermatik bir kordon bulunmaktadır. Bu kordonların ana işlevi, testisin skrotumun içindeki asılı halini koruyabilmesini sağlamaktır.

Karın boşluğu ile testis arasında bir kanal oluşturan bu boru şeklinde bir yapı, aynı zamanda skrotumu destekleyen damarları, arterleri ve sinirleri de içermektedir. Bazen buradaki kan damarları, olması gerektiği gibi çalışmamakta ve kanın birikmesine sebep olmaktadır.

Öte yandan bu rahatsızlığın kesin nedeni bilinmemektedir. Bu sorunun gelişmesine katkıda bulunan bir faktör, kanın doğru yönde hareket etmesini sağlamayı amaçlayan damarların içindeki kapakçıkların arızalanması olabilir.

Bununla birlikte, sol testis damarının sağ testis damarından farklı bir yol izlemesi sonucu, kan akışıyla ilgili bir problemin ortaya çıkma ihtimali de artmaktadır.

Elbette ki bu da varikosel oluşumunu destekleyen bir niteliktir. Öyle ki oksijeni tükenmiş kan, damar ağına geri döndüğünde genişlemeye ve varikosele sebep olabilmektedir.

Varikosel belirtileri?

Genellikle sol testiste hafif bir rahatsızlık hissiyle başlayan ve devamında ağrı ve acıya sebep olabilen bir hastalıktır. Küçük olanları hissetmek veya görmek zor olsa da daha büyük ve şiş damarlar bir solucan görünümünde ortaya çıkabilmektedir.

Bazı varikosel hastalarında herhangi bir semptoma rastlanmasa da belirti gösteren kişilerin sıklıkla aşağıdaki şikayetlerle başvurdukları söylenebilmektedir:

 • Ayakta dururken veya günün daha geç saatlerinde donuk ve sızlayan bir ağrı veya rahatsızlık hissi meydana gelebilir. Böyle bir durumda uzanır pozisyona geçmek genellikle ağrıyı hafifletmektedir.
 • Varikoselin yeterince büyük olduğu durumlarda testisin üzerinde kitle görünümü belirmektedir. Daha küçükleri ise dokunularak fark edilebilir.
 • Testis büyüklüklerinde farklılıklar meydana gelmesi de önemli bir varikosel belirtisidir. Öyle ki etkilenen testis, diğer testisten belirgin biçimde daha küçük görünecektir.
 • Bu rahatsızlık, erkekler için çocuk sahibi olmayı zorlaştıran bir hastalıktır. Ancak bu noktada tüm varikosellerin mutlaka kısırlığa sebep olduğunu söylemek de yanlıştır.

Varikosel ameliyatı fiyatı 2022?

Bu hastalık bozulmuş doğurganlık, testis tarafından azalan testosteron üretimi veya skrotal rahatsızlık olmak üzere üç ana soruna yol açabilmektedir.

Bu sorunlardan biri hakkında endişe duyulmadığı takdirde ise ameliyat zorunlu değildir. Bazen de varikosel, azospermiye veya ejakülatta sperm eksikliğine neden olabilir. Böyle durumlarda mutlaka erken dönemde tedaviye başlanmalıdır.

Tek taraflı bir varikosel söz konusu ise ameliyat ortalama 40-45 dakika kadar sürecektir. Eğer her iki tarafta da bu sorun varsa, 1-1,5 saat arasında süren cerrahi bir operasyonla tedavi sağlanabilir. Bu durum ameliyat fiyatını belirleyecek faktörlerden biridir.

Bunun dışında ameliyatın gerçekleştirileceği hastaneye, hastanın sağlık sigortasının olup olmamasına, uygulanacak tekniğe ve ameliyat öncesinde yapılacak testlerin değişkenliğine göre fiyat farklılıkları da ortaya çıkmaktadır.

Varikosel bitkisel tedavi?

Bilinen bitkisel bir tedavisi bulunmamakla birlikte bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile tedaviye destek olunabilmektedir. Buna göre;

 • Rahatsızlığı tetikleyen bazı fiziksel faaliyetlerden kaçınılabilir.
 • Uzman hekimin yönlendirmesi ile skrotuma soğuk uygulaması yapılabilir.
 • Bazı askılı iç çamaşırları, ağrıyı azaltmak adına tercih edilebilmektedir.
 • Sırt üstü yatmak varikoselin boşalmasına imkan sağlar ve genellikle ağrıyı hafifletir.
 • Yine doktorun önereceği bazı reçetesiz ağrı kesici ilaçlar, sktoral ağrıyı veya testis ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Varikosel ameliyatı sonrası cinsel performans?

Bu ameliyat cinsel performansı etkileyebilecek bir işlemdir. Bu ameliyat sonrası, cinsel performansınızı etkileyen birkaç faktör olabilir.

Örneğin, ameliyat sonrası ağrı ve şişlik gibi yan etkiler cinsel performansınızı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, ameliyat sonrasında testislerdeki doku kaybı veya sinir hasarı gibi sorunlar cinsel performansınızı etkileyebilir.

Sonuç olarak, bu ameliyat cinsel performansı etkileyebilir ancak genellikle iyileştirici bir etki yaratır.

Varikosel ameliyatı sonrası ne zaman boşalabilirim?

Bu cerrahi müdahale sonrasında doktorunuz sizin için en uygun boşalma süresini belirleyecektir. Genellikle, ameliyat sonrası boşalma süresi birkaç gün ile birkaç hafta arasında değişebilir ve kişiden kişiye değişebilir.

Ameliyat sonrası boşalma süresini belirleyen birkaç faktör vardır. Örneğin, ameliyat tipine göre, boşalma süresi değişebilir. Ayrıca, ameliyat sonrası ağrı ve şişlik gibi yan etkiler de boşalma süresini etkileyebilir.

Varikosel kısırlık yapar mı?

Bazı vakalar için erkek doğurganlığını olumsuz etkileyen bir problemdir. Öte yandan varikoselli birçok insanın üreme engeli yaşamadığı göz önünde bulundurulduğunda ise bu rahatsızlık için kesin kısırlık sebebi demek doğru değildir.

Bu hastalıkta, damarlarda kan birikmesi nedeniyle skrotum içindeki sıcaklığın değişmesi olasıdır. Bu daha yüksek sıcaklık, sperm sayısını veya üretimini etkileyebilir. Bu da varikosel temelli doğurganlık sorununun en olası açıklamasıdır.

Doğurganlık endişeleri, insanların tedavi görmelerinin en önemli nedenidir. Erkek kısırlığı için tıbbi yardım arayan çiftlerin neredeyse yarısında ise varikosele rastlanmaktadır. Buradaki en önemli husus, daha büyük varikosellerin daha büyük yan etkiler göstermesidir.

Varikosel kendiliğinden geçer mi?

Kronik bir hastalık olan varikoselin kendi kendine iyileşmesi söz konusu olmamakla birlikte zamanla ilerlemesi ve çok daha farklı komplikasyonlara sebep olması muhtemeldir.

Tedavi edilmeyen büyük boyutlardaki varikoseller, testis boyutunda daha fazla küçülmeye ve sperm parametrelerinde bozulmaya yol açabilmektedir.

İleri dönemlerde ise birtakım hormonal sorunların ortaya çıkmasında etkili olan varikosellerin, tüm bu nedenlerle uzman bir hekim tarafından teşhis edilmesi ve hastaya en uygun tedavi planlamasının yapılması önemlidir.

Tanı koyabilmek adına günümüzde aşağıdakiler dahil olmak üzere farklı tekniklerden yararlanılmaktadır:

 • Fiziki muayene: Varikoseller çoğunlukla yatar pozisyonda görülmemektedir. Bu nedenle hasta ayaktayken de fizik muayene yapılabilir.
 • Valsalva manevrası: Bu teknik genelde çok daha küçük varikosellerin teşhis edilebilmesi adına kullanılmaktadır. Valsalva manevrası tipik olarak skrotum incelemesi esnasında hastanın ayakta durmasını, derin bir nefes alıp tutmasını ve aşağıya doğru eğilmesini içermektedir.
 • Skrotal ultrason: Bu görüntüleme yöntemlerinde, spermatik damarların ölçülmesi mümkün olmaktadır. Bu sayede uzman hekim tarafından tanıyı destekleyici sonuç alınabilir. Skrotal doppler ultrason varikosel tanısında kullanılabilir.

Varikoselin teşhisinin ardından, üç klinik dereceden biriyle sınıflandırma yapılmaktadır. Testisteki yumru boyutuna göre, birinci derece en küçük varikoseli ve üçüncü derece en büyük varikoseli işaret etmektedir.

Bunların dışında ultrasonda görülse de fiziki olarak hissedilemeyen varikoseller ise sıfır dereceli subklinik varikosel olarak tanımlanabilmektedir.

Herhangi bir şikayete neden olmayan asemptomatik durumlarda ise varikosel teşhisi, kısırlık değerlendirilmesi sırasında veya rutin muayeneler esnasında skrotumda saptanan kitle ile konulabilmektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası ağrı veya şişlik olur mu?

Ameliyat sonrası iyileşme hızlıdır ve genellikle hastalar çok hafif bir ağrı hissetmektedir. Ağrının sebebi temelde testis bölgesindeki sinir dokularının zedelenmesidir.

Ayrıca, operasyon sırasında damarlarda gerçekleştirilen girişimin bir sonucu olarak kan akışı etkilenmekte ve bu da testiste şişlik oluşmasına yol açmaktadır.

Öte yandan ameliyatın neden olduğu ağrı ve şişlikler kalıcı değildir. Ortalama 15-20 gün içerisinde düzelme görülmezse, böyle bir durumda hidrosel şüphesiyle ek testler de istenebilir.

Mikrocerrahi yöntemle varikosel tedavisi

Varikosel ameliyatı yapmanın aslında birçok yolu vardır. Bunların hepsi, pampiniform pleksus damarındaki kan akışını bloke etmeyi içermektedir. Ameliyatlar genel anestezi altında yapılmaktadır. Buna göre en yaygın tercih edilen teknikler şunlardır:

 • Mikroskobik varikoselektomi: Bu teknikte cerrah, testis torbasının üzerinde 1 cm uzunluğunda bir kesi yapar. Sonrasında ise mikroskop yardımıyla tüm küçük damarlar bağlanır. Bu esnada vas deferens, testiküler arter ve lenfatik drenajdan kaçınmak oldukça önemlidir. İşlem ortalama 2-3 saat kadar sürmekte ve aynı gün hasta taburcu olmaktadır.
 • Laparoskopik varikoselektomi: Bu teknikte ise cerrah karın içerisinden ince tüpler yerleştirerek damar bağlama işlemini gerçekleştirmektedir. Diğerine oranla daha kısa süren bu prosedür yaklaşık 30-40 dakikada tamamlanmaktadır. Bu işlemin sonunda da hasta aynı gün taburcu olabilmektedir.

Mikrocerrahi yöntem olan mikroskobik varikoselektomi, cerrahın kas liflerini kesme ihtimalini ortadan kaldıran ve ameliyattan sonra daha az ağrıya ve fıtık oluşum riskine imkan sağlayan bir prosedürdür.

Bununla birlikte önemli yapıları dikkatli bir şekilde korumak için son teknoloji cerrahi mikroskopun kullanılması, varikosel oluşumuna katkıda bulunan damarları ayırırken komplikasyonları önlemeye de yardımcı olur.

Varikosel ameliyatı olanların yorumları?

Bu ameliyat, testislerdeki kan dolaşımını düzene sokmayı ve ağrı, sertleşme veya doku kaybı gibi sorunları önlemeyi amaçlar.

Genellikle ağrısız ve kısa sürede yapılan işlemdir. Ancak her ameliyat gibi, bu ameliyat ile bazı riskler ve yan etkiler olabilir. Örneğin, cerrahi sırasında kanama, enfeksiyon veya sinir hasarı gibi problemler olabilir.

Bu ameliyatından sonra, çoğu kişi için ağrı ve şişlik gibi geçici yan etkiler olabilir. Bu yan etkiler genellikle birkaç gün içinde kaybolur ve ameliyat sonrası tedavi kılavuzuna uyularak önlenebilir.

Ameliyat sonrası, çoğu kişi için testislerdeki ağrı ve sertleşme gibi sorunlar ortadan kalkar. Ancak bazı kişilerde bu sorunlar devam edebilir veya yeniden ortaya çıkabilir.

Varikosel ameliyatı sonrası çocuğu olan var mı?

Bu işlem sonrasında çocuk sahibi olma ihtimali ciddi oranda artış göstermektedir.

Varikosel ağrısına ne iyi gelir?

Bu rahatsızlık, testislerdeki variköz damarların çıkması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum ağrı, sertleşme veya doku kaybı gibi sorunlara neden olabilir.

Ağrının seviyesi ve şiddeti kişiden kişiye değişebilir ve ağrıyı azaltmak için birçok yöntem mevcuttur.

Ağrıyı azaltmak için aşağıdaki yöntemlerden bazılarını deneyebilirsiniz:

 • Ağrı kesiciler: Ağrı kesiciler, ağrıyı azaltmak için kullanılan ilaçlardır.
 • Soğuk uygulamalar: Soğuk uygulamalar, ağrıyı azaltmaya ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Soğuk uygulamaları, testislerin üzerine soğuk su dolu bir poşet veya buz kompresi uygulayarak yapabilirsiniz.
 • Stres azaltıcı teknikler: Stres, ağrıyı artırabilir. Bu nedenle, stres azaltıcı teknikler kullanarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, meditasyon, yoga ve nefes teknikleri gibi teknikleri deneyebilirsiniz.
 • Doktorunuza danışın: Eğer ağrı şiddetli veya sürekli ise, doktorunuza danışarak ağrıyı azaltmak için daha etkili bir tedavi seçeneği bulabilirsiniz.

Sonuç olarak, varikosel ağrısına ne iyi geleceği kişiden kişiye değişebilir ve ağrıyı azaltmak için birçok yöntem mevcuttur.

Varikosel ameliyatı sonrası cinsel istek?

Bu ameliyat sonrası cinsel istek önemli ölçüde iyileşir. Özellikle, testislerdeki ağrı ve sertleşme gibi sorunlar ortadan kalkarsa, cinsel istek genellikle düzelir.

Ayrıca, bu ameliyat testislerdeki doku kaybını önleyerek cinsel isteği düzene sokabilir.

Varikosele iyi gelen yiyecekler?

Varikosel, beslenme düzeninin değiştirilmesiyle önlenebilir ve azaltılabilir.

Aşağıdaki yiyecekler, varikoseli olan kişiler için faydalı olabilir:

1-Yeşil yapraklı sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler, demir, kalsiyum, folat ve diğer önemli besinleri içerir. Ayrıca, yeşil yapraklı sebzeler, varikosel oluşumunu önleyici antioksidanlar içerir. Örneğin, kale, spinat ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler,

2-Kırmızı meyveler: Kırmızı meyveler, antioksidanlar ve diğer önemli besinler içerir. Örneğin, kırmızı elma, kırmızı erik ve kırmızı biber gibi meyveler,

3-Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Koyu yeşil yapraklı sebzeler,

Eşi varikosel olup hamile kalanlar?

Eşi varikosel olan kadınlar gebe kalma ihtimalini artırmaları için, eşlerinin tedavi olmalarını önerebilir. Varikosel ameliyatı sonrası gebe olma şansı daha yüksektir.

Varikosel hangi bölüm bakar?

Bu rahatsızlık için Üroloji bölümlerinde görev yapan Üroloji Uzmanı (Ürolog) ile görüşmek gerekir.

Varikosel kaç yaşında olur?

Bu rahatsızlık her yaşta görülebilir. Ancak, genellikle daha yaşlı insanlarda daha sık görülür. Özellikle 35 yaşından sonra varikosel riski artar.

Bunun nedeni, yaş ilerledikçe damarların elastikiyetinin azalmasıdır. Ayrıca, cinsiyet, kilo, doğum sayısı ve aile geçmişi gibi faktörler de varikosel riskini etkileyebilir.

Varikoseli olan erkeğin çocuğu olur mu?

Bu rahatsızlık çocuk sahibi olmada bir risk teşkil edebilir ancak varikoseli olduğu halde çocuk sahibi olanlar da vardır.