Bebeklerde Kalça Ultrasonu

Bebeklerde kalça ultrasonu, yeni doğan dönemde kalça ekleminin incelenmesinde kullanılan bir ultrasonografik işlemdir. Bebeklerde herhangi bir ağrı oluşmaz, radyasyon içermez ve basit bir süreçtir.

Kalça ekleminin yerleşimi ve herhangi bir anormalliği bu işlem ile görebilmek mümkündür. Bebeklerde kalça çıkığı tespitinde önemli bir yöntemdir. Bebeklerde kalça çıkığı belirtileri gözlemlendiğinde ameliyata gerek kalmadan tedaviye erkenden başlanılır.

Bebeklerde kalça ultrasonu Ankara

Çocuklarda doğumsal kalça gelişim bozukluğunun teşhis edilmesi amacı ile yapılan ultrasonografik incelemeye yeni doğan kalça ultrasonu adı verilir. Gelişimsel kalça çıkığı (kalça displazisi) tanısında kullanılır.

Röntgen ilk 3 ayda bebeklerde kalça çıkığı tanısında güvenli sonuçlar vermemesine rağmen, kalça ultrasonu ile ilk 6 ayda çok güvenilir sonuçlar elde edebilmektedir. Özellikle zayıf bebeklerde bir yaşına kadar sadece ultrasonografi ile bile takip yapılabilmektedir. Bebeklerde kalça çıkığı resmi renkli doppler ultrason ile görülebilmektedir.

Ultrasonografi cihazı ses dalgaları ile çalıştığı için kesinlikle radyasyon içermemektedir. Bebeğe herhangi bir zararı ve yan etkisi yoktur. Yüksek teknolojiye sahip bir ultrason cihaz ile yeterli süre ayrılarak tecrübeli bir hekim tarafından yapılan ultrasonografi, kalça çıkığının tanısında ilk seçenektir.

”Bebeklerde kalça çıkığı erken tanı konulduğu zaman sakatlık oluşmadan tamamen düzeltilebilen bir rahatsızlıktır. Erken tanı konulmadığı durumlarda ise, cerrahi ile bile tam olarak düzeltilemeyebilir.”

Bu tetkiğe gelirken bebeğiniz için özel bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur. İnceleme için asgari şartların olması (Bebeğin karnının tok, altının temiz ve uykusunu almış olması) yeterlidir. Bebek huzurlu olduğu için hekim tarafından rahat bir görüntüleme yapılır hem de daha güvenilir sonuç elde edilir. İnceleme sırasında annenin bebek ile beraber olmasında fayda vardır.

Bebeklerde kalça ultrasonu nasıl çekilir?

Bebek muayene masası üzerine yatırılır. Uygulanacak  tarafı üste gelecek şekilde yan yatırılır. Kalça eklemleri, bacaklar düz ve kıvrılmış pozisyondayken incelenir. Vücut üzerine ultrason jeli sürülerek prob yardımıyla kalça ultrasonu yapılır.

Bebeklerde kalça ultrasonu ne zaman yapılır?

Bebek kalça usg için ideal zaman bebeklerde 2. ayın sonu olarak belirlenmiştir. Açı ölçüm sonuçlarına göre 3. ayda kontroller uygun olur. Geç kalınma durumunda 6. aya kadar yapılabilir.  Önemli olan tanının mümkün olduğunca erken konulması ve tedaviye erken başlamaktır.

Bebek kalça ultrasonu zararlı mı?

Bebek kalça usg ses dalgası kullanıldığı için  bebeklerde herhangi bir zarar oluşturmamaktadır. Zaten zararsız olduğu için tarama yöntemi olarak rutin uygulama yöntemidir.

Bebek kalça ultrasonu fiyat?

Bebek kalça ultrasonu fiyat diğer ultrason fiyatları ile mukayese edildiğinde daha uygundur.

Sık Sorulan Sorular

Yenidoğan kalça ultrasonu yapılır mı?

Yenidoğan döneminde genellikle yapılması önerilmemek ile birlikte bu duruma takip eden doktorun karar vermesi uygun olacaktır.

Bebeklerde kalça ultrasonu alfa beta değerleri?

Bebek kalça usg sırasında belirli açı ölçümleri yapılmaktadır.  Bu açı ölçümleri sonucunda elde edilen bilgiler ilgili doktor için rapor olarak hazırlanmaktadır.

Kalça ultrasonografisi ne zamana kadar yapılır?

Genellikle çocuklarda 2. ay bitimine kadar yapılmakla birlikte (genellikle 6-8.haftada)  bebek kalça çıkığı şüphesi olması durumunda ve tedavi etkinliğini değerlendirmek için daha ileri ki aylarda da yapılabilir.

Bebeklerde kalça ultrasonu değerleri kaç olmalı?

Bebeklerde kalça usg değerleri ölçülmesi tecrübe ile çok yakın ilişkilidir. Bu konu ile ilgili deneyimli uzman hekimler tarafından yapıldığında doğru açı ölçümleri yapılacak ve doğru sonuçlar elde edilecektir.

Bebeklerde kalça ultrasonofragisi nerede yapılır?

Bebeklerde kalça ultrasonografisi radyoloji kliniklerinde veya ortopedi kliniklerinde yapılmaktadır.

Bebek kalça ultrasonu hangi bölüm bakar?

Kalça ultrasonografisini radyoloji uzman doktorları tarafından veya ortopedi uzman doktorları tarafından yapılmaktadır. Ayrıntılı ultrason yaptırdığınız radyoloji uzmanı da doğum sonrası 8. hafta civarında bebek kalça ultrasonunu yapabilir.

Yenidoğan kalça ultrasonu görüntüsü kliniğinizde veriliyor mu?

Kliniğimizde yenidoğan kalça ultrasonu sırasında elde edilen açılar ve bunlara ait tüm görüntüler raporlanarak fotoğraflar hastalara verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here