Meme Ultrasonu Ankara

Meme ultrasonu, meme hastalıklarının tanısında her yaşta uygulanabilmesi, zararsız bir yöntem olması, kistik/solid kitle ayrımını iyi yapabilmesi, kolay uygulanabilir olması nedeni ile  çok yaygın ve ilk inceleme olarak tercih edilmektedir.  Meme ultrasonografisinin tanı koyma özelliği yüksektir.

Meme kanseri kadınlarda oldukça sık görülen kanserlerden biridir. Bu kanserin erken teşhisi oldukça önemli ve hayat kurtarıcıdır. Bu nedenle meme ultrasonu sadece hasta kadınlarda değil sağlıklı kadınlarda kimi zaman rutin kontroller içerisinde dahi yapılabilmektedir.

Kliniğimizde kadınlarda, erkeklerde ve çocuklarda meme ultrasonu yapılmaktadır. Gerekli durumlarda renkli Doppler ve elsatografi uygulanmaktadır.

Meme ultrasonu nedir?

Meme ile ilgili şikayet ve hastalıklar ile ilgili olarak meme dokusuna yönelik yapılan ultrasonografik incelemedir.

meme ultrasonu gulhiz karatas

Mamografi nedir?

Meme hastalıklarının tanısında röntgen ışınları kullanılarak çekilen bir radyolojik tetkik yöntemidir. Meme ultrasonografisinden tamamen farklı bir işlemdir.

Mamografi yerine meme ultrasonografisi yaptırsam olur mu?

Mamografide röntgen ışınları kullanılarak çekim yapılırken ultrasonografide ses dalgaları kullanılarak çekim yapılmaktadır. Birbirlerinden tamamen farklı olan radyolojik görüntüleme yöntemleridir. Bununla birlikte birbirlerini tamamlayıcı özelliğe sahip olup tanı koymada beraber kullanıldıklarında tanı değerini artırmaktadırlar. Mamografi veya ultrason yapma durumuna doktorlar karar vermelidir.

Meme ultrason sonucu ne zaman çıkar?

Meme ultrason sonucu genellikle çekim sonrasında yarım saat içinde raporlanarak hastalara verilmektedir.

Meme ultrasonografisi Erkeklerde yapılır mı?

Erkeklerde bazı durumlarda (çeşitli hormonal bozukluklar ya da kanser gibi) memelerde büyüme ya da ele gelen sert kitleler oluşabilmektedir. Bu hastalarda tanı konulmasında ya da gerektiğinde biyopsi yapılmasında meme ultrasonu kullanılmaktadır.

Ultrasonda kanser belli olur mu?

İşlem sırasında kanser açısından şüpheli lezyonlar görülebilir ve tanımlanabilir. Ancak meme kanseri için unutulmaması gereken kesin tanı için biyopsi ve histopatolojik tanı gerekliliğidir. Lezyonların özelliklerine göre biyopsi yapılıp yapılmıyacağına karar verilir. Genellikle biyopsi amacı ile de ultrasondan faydalanılmaktadır.

İlk meme Ultrasonografisi, ailesinde hiç meme kanseri bulunmayanlar için 35 yaşından sonra yaptırmalıdır. Ailesinde meme kanseri olanlar ise 25 yaşından sonra meme ultrasonu yaptırmaya başlayabilirler. Ailesinde meme kanseri riski olanlar ise 32 yaşından sonra mamografi ile takip edilmelidir.

Mikrokalsifikasyon nedir?

Mikrokalsifikasyon terimi mamografi çekimi sırasında küçük noktasal tarzda kalsifiye lezyonları tanımlamak için kullanılmaktadır. Ultrasonda büyük oranda görüntülenemezler.

Memede mikrokalsifikasyon olur mu?

Memede mikrokalsifikasyonlar önemli bir durum olup mamografi ile belirlenirler. Kimi zaman önemli patolojilere eşlik ettiği için takip gerektiren bir durumdur.

Meme ultrasonu nasıl çekilir?

Ultrason çekim odasında muayene masası üzerine hasta sırt üstü uzanır , belden yukarısının tamamen açıkta olması inceleme için uygun olur. Çekilecek olan meme üzerine ultrason jeli sürülür ve prob meme üzerinde gezdirilerek tarama gerçekleştirilir.

meme ultrasonu

Meme ultrasonu ne zaman çekilir?

Meme ultrasonu çekimi için özel bir zaman aralığı tanımlanmamıştır. Menepoz öncesi kadınlarda regl dönemi sonrası yapılması uygun olabilir.

Renkli Doppler ultrason meme hastalıklarında kullanılır mı?

Renkli Doppler ultrason meme hastalıklarının tanısında memede tanımlanan lezyonların kanlanma durumu hakkında bilgi vererek tanı tiplendirmesine yardımcı olmaktadır.

Meme ultrasonu fiyat?

Fiyatlar Ankara içerisinde yapılan değişik merkezlerde farklılıklar göstermekle birlikte çoğunlukla birbirlerine benzer aralıktadır. Diğer ultrasonografik işlemlerle mukayese edildiğinde pahalı olmadığı söylenebilir.

Meme biyopsi sırasında ultrason kullanılır mı?

İşlem sırasında şüpheli alanlar görüldüğünde bu lezyonların bulundukları alan noktasal olarak belirlenir. Kimi zaman dıştan fizik muayene ile bu lezyonlar ele gelmez. Bu nedenle ultrason ile belirlenmiş olan noktalardan meme biyopsisi ultrason eşliğinde yapılmaktadır.

Meme ultrasonografisi adetliyken çekilir mi?

Adetli olunan dönemde çekilmesi tercih edilmezken, adet döneminde de çekilebilir. Tercihen adet döneminden 4-5 gün sonra yapılması uygun olur.

Meme ultrasonu ne kadar sürer?

Çekilecek olan memedeki hastalığın özelliğine göre değişmekle birlikte ortalama 30-45 dakika kadar sürmektedir. Kanser açısından şüpheli alanlar yoksa bu süre daha da kısa olabilmekte ya da şüpheli alanlar varsa onların ayrıntılı incelemesi nedeniyle bu süre daha da uzayabilmektedir.

Hamileyken yapmaya gerek var mı?

Hamile iken yapılabilir. Ancak her gebelik döneminde yapılması gerekli bir  işlem değildir. ağrı, şişme, kızarıklık, sertlik durumlarında yapılması uygun olur.

Meme ultrasonografisi için hangi doktora gidilir?

Meme ultrasonografi incelemeleri için Radyoloji uzmanına başvuru yapılabilir.

Emzirirken meme ultrasonu yapılır mı?

Emzirme dönemi olarak da bilinen laktasyon döneminde şişlik, kızarıklık, sertlik , kanlı akıntı gibi durumlarda ultrason yapılabilir. Radyasyon içermediği için güvenle kullanılır.

Meme ultrasonografisi Gülhiz Karataş muayenehanesinde yapılıyor mu?

Uzun yıllardan beri meme ultrasonografisi alanında hizmetimiz devam etmektedir. Ankara Ankara Ticaret Merkezi (ATM) Plazası 19. Kat 88 numarada meme ultrasonu başta olmak üzere tüm diğer ultrasonografik işlemler yapılmaktadır.

Uzm. Dr. Gülhiz KARATAŞ hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here