gece artan kalça ve bacak ağrısı

Gece artan kalça ve bacak ağrısı sinir bozucu sık karşılaşılan bir sorundur ve katlanmanız gereken bir şey asla değildir.

”Gece başlayan sol ve sağ bacak ağrısı uykuya dalmayı zorlaştırdığı gibi bazen de şiddetli bacak ağrısı haline dönüşebilmektedir.

Bacaklarımız gün boyunca vücudunuzun yükünü taşır, ancak özellikle geceleri bize acı çektirmeleri gerektiği anlamına gelmemelidir.

Bıçak saplanması, donuk ağrı veya garip bir karıncalanma hissi, hastalar tarafından dile getirilen yaygın şikayetler arasında yer alır. Gece yattığınızda artan sağ ve sol bacak ağrısı fark ederseniz, bu semptomlara neden olabilecek birkaç durum vardır.

Gece artan kalça ve bacak ağrısı nedenlerini detaylı olarak inceleyelim;

Gece bacak ağrısı nedenleri?

1. Kramplar

Kaslar yorulduğunda, bazı vücut hareketleri krampları tetikleyebilir. Geceleri kramplar yaşıyorsanız, huzursuzluk, yatakta sık dönme ve uykusuzluk yaşayabilirsiniz.

Uzun süre hareket etmeden aynı pozisyonda kalırsanız, hareket eksikliğinden dolayı kas tetiklenip krampa neden olabilir. Bundan dolayı dinlenirken bacak ağrısı da bazen olabilir.

Dehidrasyon ve vücut sıvılarındaki tuz eksikliği de krampların yaygın nedenlerindendir. Egzersiz yaptıktan sonra vücud sıvılarındaki tuz seviyeleri de değişebilir. Bunun sonucunda, sinir ve kaslar arasındaki sinyallerin değişmesi sonucu kramp gerçekleşebilir.

Bundan kaçınmak için, susuz kalmamak ve iyi beslenmek gereklidir. Kramp gerçekleştiği dönemlerde magnezyum takviyeleri de iyi gelebilir.

2. Kasların/tendonların iltihabı

Herhangi bir sakatlık sonrası, uyku halinde kaslarda ve tendonlar da ağrı ve iltihaplanma yaşayabilirsiniz.

Kalçadan bacağa vuran ağrı da evde tedavi yöntemi olarak anti-inflamatuar ilaçlar genellikle alınır. Semptomların azaltılması için soğuk veya ısı paketi uygulamaları yapılabilir.

3. Kemik Kırığı

Gece artan kalça ve bacak ağrısı sebebi eğer bu bir kemik kırığıysa, ağrınız genellikle ağırlık kaldırma egzersizi sırasında hissedilen ve sadece ara sıra geceleri meydana gelen stres kırıklarının aksine, dinlenme halindeyken azalmaz.

Kemik kırıkları genellikle tek bir olayın sonucu olarak meydana gelir. Büyük bir darbe sonrası veya kemiğin kaldıramayacağı ağır bir yükün kemik üzerine binmesi sonucu gerçekleşir. Kemik kırığında geceleri bacak sızlaması daha belirgin hale gelir. Hatta bazı hastalar geceleri bacak ağrısından uyuyamıyorum şeklinde şikayet ile uyandıklarını dile getirirler.

Anti-inflamatuar ilaçlar ve rahat bir pozisyonda dinlenmek ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak vücudunuzun ağrısı size bir şeylerin normal olmadığını göstermektedir. Bu nedenle, bir kemik kırığından şüphelenildiğinde, gelecekteki ciddi komplikasyonları önlemek adına en kısa sürede bir uzmana görünmelisiniz.

4. Kan pıhtıları

Kan pıhtıları genellikle uzun mesafeli uçuşlarda veya uzun süre oturan kişilerde görülür.

Uykuda kan pıhtısı belirtileri;

 • Genellikle sadece bir bacağı etkiler
 • Anormal kızarıklık
 • Bacağınızda zonklayan veya kramp yapan ağrı
 • Lokalize sıcaklık ve şişlik

5. Damar sorunları

Varisli damarlar, zayıf dolaşımın bir sonucu olarak genişlemiş, şişmiş ve bükülmüş damarlardır ve özellikle sıvı tutma sorunları olan kişilerde yaygındır. Bacakta varis oluşumları renkli doppler ultrason ile detaylı incelenebilir.

Bu, damarların gerektiği kadar iyi çalışmadığı anlamına gelir. Bu nedenle gün boyunca zayıflamış damar duvarlarından dolayı bacağınızdaki basınç artabilir. Bu, kalçadan bacağa vuran ağrı ve ağırlık hissi yaratır ve çoğunlukla uyku öncesi geceleri kötüleşir.

Kanın bacaklarda toplanmasını engellemek için şunları yapabilirsiniz;

 • Yürümek ve aktif olmak kanınızı harekete geçirir.
 • Oturduğunuz yerde baldırınızı ve bacaklarınızı hafifçe yukarı yükseltmeniz kanın kalbe geri pompalanmasına yardımcı olur.
 • Tıbbi kompres çorapları giyilebilir.

6. Arter hastalığı

Ayaklarınıza yeterince kan gitmediğinde, bu dolaşım eksikliği bacak kaslarınızda ağrıya neden olabilir. İnsanlar genellikle ayağa kalkarak bu ağrıyı hafifletmeye çalışırlar. Bu durum kanın ayaklara geri pompalanmasını sağlar.

Dolaşım eksikliğinden kaynaklı tek taraflı bacak ağrısı veya her iki tarafı da etkileyebilir ve genellikle baldırlardadır. Bu ağrıyı hareket halindeyken veya spor yapıyorken de hissedebilirsiniz. Hareket etmeyi bıraktığınızda ağrının genellikle geçtiğini görürsünüz.

Artan periferik arter hastalığı riski genellikle aşağıdakilerle ilişkilidir;

 • Sigara içenler
 • Şeker hastaları
 • Kalp-damar hastalığı
 • Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon
 • Obezite
 • Yaşlılarda

7. Sinir ağrısı

Belirli bir pozisyonda uyumanın sonucunda o bölgede oluşan baskı bir sinirin sıkışmasına neden olabileceğinden, gece boyunca sinir ağrısı yaşanılabilir.

Bu ağrı keskin, saplanan bir ağrı, uyuşukluk veya karıncalanma şeklinde uyanmanıza neden olabilir. Bu ağrı günlük aktiviteleriniz sırasında ortaya çıkmayabilir.

Hareket etmek genellikle sinir ağrılarının geçmesini sağlayabilir. Nazik hareketler ile kasları ovalayarak ısıtmak semptomları hafifletmenin etkili bir yoludur.

Bacaklarda ağrı ve sızlama sebeplerinden biri sinir ağrısıdır. Alt gövde için periferik sinirler, alt sırttaki omurilikten çıkar ve pelvis ve kalçalardan bacaklara doğru ilerler.

Bacakları etkileyen iki büyük sinir siyatik sinirlerdir. Her bacak için sırtta omurgadan çıkan ve kalça bölgesinden aşağıya inen bir siyatik sinir vardır. Siyatik sinir sıkışırsa veya tahriş olursa, siyatikle ilişkili çok çeşitli semptomlara neden olabilir.

8. Hamilelik

Hamilelikte sol kalçadan bacağa vuran ağrı ve yorgun bacaklara sahip olmak sık karşılaşılan bir durumdur. Bu, artan kan hacmi ve vücudunuza yüklediğiniz ekstra yük nedeniyle oluşur.

Gebelik sürecinde rahim, damarlara fazladan baskı uygular. Bu durum, kan akışını kısmen bloke ederek sıvıyı bacaklarınızda ve ayaklarınızda tutarak şişmelerine ve yorulmalarına neden olur.

Nazikçe germe ve masaj hareketleri, bacaklarda ve ayaklarda hissedilen gerginliği ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olabilir.

9. Gut

Gut, eklemlerin çevresinde yoğun ağrıya ve şişmeye neden olur (genellikle ayak başparmağında başlar). Etkilenen eklemde kristallerin birikmesine neden olan kimyasal bir reaksiyonla tetiklenir.

Ataklar özellikle bazı yiyecek ve içecekleri tükettiğinizde meydana gelir. İnsanlar bira, kırmızı şarap, peynir ve kırmızı et gibi yiyecekler yiyip içtiklerinde vücud ısılarında hızlı artış hissederler.

Dinlenince geçmeyen bacak ağrısı nasıl geçer?

Masaj

Geceleri huzursuz bacak sendromuyla uğraşıyorsanız, semptomların ortadan kalkması için hızlı ama hafif bir masaj genellikle yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, yorgun bacaklarınızın nedeni ağrıyan kaslarsa, daha derin bir masaj rahatsızlığın bir kısmının giderilmesine daha iyi yardımcı olacaktır.

Ellerinizi veya köpük ruloyu kullanarak kendinize bir masaj yapabilir veya profesyonel bir masaj terapisti ile ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Sıcak ve Soğuk Terapi

Yatmadan önce ılık bir banyo veya duş, uykulu hissetmenize yardımcı olur ve kalçadan bacağa inen ağrıyı kısmen geçirir. Isı torbaları veya bantları, özellikle ağrıyan kasları veya sert eklemleri rahatlatmak için de kullanılabilir.

Bununla birlikte, asıl sorununuz şişlik ise, bunun yerine soğuk terapi kullanmak daha mantıklı olacaktır. Soğuk, kan damarlarınızı daraltır, bölgeye kan akışını azaltır ve şişmenin azalmasına yardımcı olan sıvı tutulmasını engeller.

Fiziksel hareket

Bazı durumlarda yorgun, ağrıyan bacaklarınızın nedeni fiziksel hareket olabilirken, diğer durumlarda ağrıyı hafifletmek için basit bir çözüm olabilir. Örneğin, hızlı bir masaj işe yaramazsa, banyoya veya mutfağa kısa bir yürüyüş, geceleri huzursuz bacak sendromunu gidermeye yardımcı olabilir.

Hızlı fiziksel hareket için yataktan kalkmak semptomların kesilmesine yardımcı olabilir.

Bacak Yüksekliği

Sabah yataktan kalkar kalkmaz, damarlarınız kanı ayaklarınızdan kalbe kadar taşıdığı için yerçekimine karşı çalışmak zorunda kalır. Bu genellikle damarlarda yüksek basınç, durgun venöz kan akışı ve şişlik ile sonuçlanır. Bu da günün sonunda alt bacak arkası ağrısı ve yorgun hislerin oluşmasına neden olur.

Bacak kaldırma, doğru yapılırsa, damarlardaki basıncı düşürmek, venöz kan akışını iyileştirmek ve şişmeyi azaltmak için mantıklı bir yöntem olur.

Bununla birlikte, yanlış yapılırsa, bacak kaldırma etkisiz olur ve kötüleşen semptomlar riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yatmadan hemen önce bacakları 15 ile 20 dakika yükseltmek, bacaklarınızın gün içinde içlerinde biriken sıvı akışını hızlandırır ve böylece kalçadan bacağa inen bacak ağrısını önleyebilirsiniz.

Aynı zamanda damarlarınızdaki basıncı da azaltarak rahat uyuyabilir, kendinizi dinlenmiş ve enerjik bir şekilde güne başlayabilirsiniz.

Kompresyon Tedavisi

Semptomları tedavi etmenin en iyi yolu, ilk etapta ortaya çıkmalarını önlemektir ve kompresyon tedavisinin devreye girdiği yer burasıdır. Kompresyon giysileri genellikle yatakta giyilmemelidir, ancak bunları gün içinde giymek semptomları önlemeye yardımcı olabilir.

Varis çorapları dolaşımı hızlandırır ve şişliği azaltır, bu da günün sonunda bacaklarınızI iyi hissetmenize yardımcı olur.

Gece başlayan bacak ağrısı varis belirtisi mi?

Bacak ağrısının kronik sebeplerinden biri de bacak damarlarındaki varis yapılarının oluşumudur. Bacak ağrısı varis belirtisi olabilir. Bacak damarlarında gözle görülür şişme, büzüşme ve ağrı varisin en belirgin özelliklerindendir.

Bacak ağrısı damar tıkanıklığında mı kaynaklanır?

Bacak ağrısının bir diğer nedenlerinden biri de damar tıkanıklığıdır. Damar sertliği zamanla damarlarda tıkanıklığa ve sonucunda ağrıya neden olur.