gece artan kalça ve bacak ağrısı

Gece artan kalça ve bacak ağrısı sinir bozucu sık karşılaşılan bir sorundur ve katlanmanız gereken bir şey asla değildir.

”Gece başlayan sol ve sağ bacak ağrısı uykuya dalmayı zorlaştırdığı gibi bazen de şiddetli bacak ağrısı haline dönüşebilmektedir.

Bacaklarımız gün boyunca vücudunuzun yükünü taşır, ancak özellikle geceleri bize acı çektirmeleri gerektiği anlamına gelmemelidir.

Bıçak saplanması, donuk ağrı veya garip bir karıncalanma hissi, hastalar tarafından dile getirilen yaygın şikayetler arasında yer alır. Gece yattığınızda artan sağ ve sol bacak ağrısı fark ederseniz, bu semptomlara neden olabilecek birkaç durum vardır.

Gece artan kalça ve bacak ağrısı nedenlerini detaylı olarak inceleyelim;

Gece bacak ağrısı nedenleri?

Gece bacak ağrısı nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

1. Kramplar

Kaslar yorulduğunda, bazı vücut hareketleri krampları tetikleyebilir. Geceleri kramplar yaşıyorsanız, huzursuzluk, yatakta sık dönme ve uykusuzluk yaşayabilirsiniz.

Uzun süre hareket etmeden aynı pozisyonda kalırsanız, hareket eksikliğinden dolayı kas tetiklenip krampa neden olabilir. Bundan dolayı dinlenirken bacak ağrısı da bazen olabilir.

Dehidrasyon ve vücut sıvılarındaki tuz eksikliği de krampların yaygın nedenlerindendir. Egzersiz yaptıktan sonra vücud sıvılarındaki tuz seviyeleri de değişebilir. Bunun sonucunda, sinir ve kaslar arasındaki sinyallerin değişmesi sonucu kramp gerçekleşebilir.

Bundan kaçınmak için, susuz kalmamak ve iyi beslenmek gereklidir. Kramp gerçekleştiği dönemlerde magnezyum takviyeleri de iyi gelebilir.

2. Kasların/tendonların iltihabı

Herhangi bir sakatlık sonrası, uyku halinde kaslarda ve tendonlar da ağrı ve iltihaplanma yaşayabilirsiniz.

Kalçadan bacağa vuran ağrı da evde tedavi yöntemi olarak anti-inflamatuar ilaçlar genellikle alınır. Semptomların azaltılması için soğuk veya ısı paketi uygulamaları yapılabilir.

3. Kemik Kırığı

Gece artan kalça ve bacak ağrısı sebebi eğer bu bir kemik kırığıysa, ağrınız genellikle ağırlık kaldırma egzersizi sırasında hissedilen ve sadece ara sıra geceleri meydana gelen stres kırıklarının aksine, dinlenme halindeyken azalmaz.

Kemik kırıkları genellikle tek bir olayın sonucu olarak meydana gelir. Büyük bir darbe sonrası veya kemiğin kaldıramayacağı ağır bir yükün kemik üzerine binmesi sonucu gerçekleşir. Kemik kırığında geceleri bacak sızlaması daha belirgin hale gelir. Hatta bazı hastalar geceleri bacak ağrısından uyuyamıyorum şeklinde şikayet ile uyandıklarını dile getirirler.

Anti-inflamatuar ilaçlar ve rahat bir pozisyonda dinlenmek ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak vücudunuzun ağrısı size bir şeylerin normal olmadığını göstermektedir. Bu nedenle, bir kemik kırığından şüphelenildiğinde, gelecekteki ciddi komplikasyonları önlemek adına en kısa sürede bir uzmana görünmelisiniz.

4. Kan pıhtıları

Kan pıhtıları genellikle uzun mesafeli uçuşlarda veya uzun süre oturan kişilerde görülür.

Uykuda kan pıhtısı belirtileri;

 • Genellikle sadece bir bacağı etkiler
 • Anormal kızarıklık
 • Bacağınızda zonklayan veya kramp yapan ağrı
 • Lokalize sıcaklık ve şişlik

5. Damar sorunları

Varisli damarlar, zayıf dolaşımın bir sonucu olarak genişlemiş, şişmiş ve bükülmüş damarlardır ve özellikle sıvı tutma sorunları olan kişilerde yaygındır. Bacakta varis oluşumları renkli doppler ultrason ile detaylı incelenebilir.

Bu, damarların gerektiği kadar iyi çalışmadığı anlamına gelir. Bu nedenle gün boyunca zayıflamış damar duvarlarından dolayı bacağınızdaki basınç artabilir. Bu, kalçadan bacağa vuran ağrı ve ağırlık hissi yaratır ve çoğunlukla uyku öncesi geceleri kötüleşir.

Kanın bacaklarda toplanmasını engellemek için şunları yapabilirsiniz;

 • Yürümek ve aktif olmak kanınızı harekete geçirir.
 • Oturduğunuz yerde baldırınızı ve bacaklarınızı hafifçe yukarı yükseltmeniz kanın kalbe geri pompalanmasına yardımcı olur.
 • Tıbbi kompres çorapları giyilebilir.

6. Arter hastalığı

Ayaklarınıza yeterince kan gitmediğinde, bu dolaşım eksikliği bacak kaslarınızda ağrıya neden olabilir. İnsanlar genellikle ayağa kalkarak bu ağrıyı hafifletmeye çalışırlar. Bu durum kanın ayaklara geri pompalanmasını sağlar.

Dolaşım eksikliğinden kaynaklı tek taraflı bacak ağrısı veya her iki tarafı da etkileyebilir ve genellikle baldırlardadır. Bu ağrıyı hareket halindeyken veya spor yapıyorken de hissedebilirsiniz. Hareket etmeyi bıraktığınızda ağrının genellikle geçtiğini görürsünüz.

Artan periferik arter hastalığı riski genellikle aşağıdakilerle ilişkilidir;

 • Sigara içenler
 • Şeker hastaları
 • Kalp-damar hastalığı
 • Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon
 • Obezite
 • Yaşlılarda

7. Sinir ağrısı

Belirli bir pozisyonda uyumanın sonucunda o bölgede oluşan baskı bir sinirin sıkışmasına neden olabileceğinden, gece boyunca sinir ağrısı yaşanılabilir.

Bu ağrı keskin, saplanan bir ağrı, uyuşukluk veya karıncalanma şeklinde uyanmanıza neden olabilir. Bu ağrı günlük aktiviteleriniz sırasında ortaya çıkmayabilir.

Hareket etmek genellikle sinir ağrılarının geçmesini sağlayabilir. Nazik hareketler ile kasları ovalayarak ısıtmak semptomları hafifletmenin etkili bir yoludur.

Bacaklarda ağrı ve sızlama sebeplerinden biri sinir ağrısıdır. Alt gövde için periferik sinirler, alt sırttaki omurilikten çıkar ve pelvis ve kalçalardan bacaklara doğru ilerler.

Bacakları etkileyen iki büyük sinir siyatik sinirlerdir. Her bacak için sırtta omurgadan çıkan ve kalça bölgesinden aşağıya inen bir siyatik sinir vardır. Siyatik sinir sıkışırsa veya tahriş olursa, siyatikle ilişkili çok çeşitli semptomlara neden olabilir.

8. Hamilelik

Hamilelikte sol kalçadan bacağa vuran ağrı ve yorgun bacaklara sahip olmak sık karşılaşılan bir durumdur. Bu, artan kan hacmi ve vücudunuza yüklediğiniz ekstra yük nedeniyle oluşur.

Gebelik sürecinde rahim, damarlara fazladan baskı uygular. Bu durum, kan akışını kısmen bloke ederek sıvıyı bacaklarınızda ve ayaklarınızda tutarak şişmelerine ve yorulmalarına neden olur.

Nazikçe germe ve masaj hareketleri, bacaklarda ve ayaklarda hissedilen gerginliği ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olabilir.

9. Gut

Gut, eklemlerin çevresinde yoğun ağrıya ve şişmeye neden olur (genellikle ayak başparmağında başlar). Etkilenen eklemde kristallerin birikmesine neden olan kimyasal bir reaksiyonla tetiklenir.

Ataklar özellikle bazı yiyecek ve içecekleri tükettiğinizde meydana gelir. İnsanlar bira, kırmızı şarap, peynir ve kırmızı et gibi yiyecekler yiyip içtiklerinde vücud ısılarında hızlı artış hissederler.

10. Sinir sistemi hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, özellikle periferik sinir sistemi hastalıkları gece bacak ağrısı nedenleri arasında yer alır. Bu hastalıklar bacak sinirlerinde hasara veya fonksiyon bozukluğuna neden olabilir.

11. Dolaşım bozuklukları

Bacaklardaki dolaşım bozuklukları gece bacak ağrısına neden olabilir. Damar tıkanıklığı, varis, kan pıhtılaşması gibi durumlar bacaklarda ağrıya neden olabilir.

12. Kas hastalıkları

Kas hastalıkları, bacak kaslarının fonksiyonunu bozarak gece bacak ağrısına neden olabilir. Örneğin, kas distrofisi veya fibromiyalji gibi kas hastalıkları bu duruma sebep olabilir.

13. Mineral eksiklikleri

Bacaklardaki kasları kontrol eden mineral ve vitaminlerin eksikliği gece bacak ağrısına neden olabilir. Özellikle magnezyum, potasyum, kalsiyum ve D vitamini eksikliği bu duruma sebep olabilir.

14. Stres ve anksiyete

Stres ve anksiyete, gece bacak ağrısı ile ilişkili olabilir. Zihinsel stres, vücuttaki kasların kasılmasına neden olabilir ve bu da ağrıya yol açabilir.

Dinlenince geçmeyen bacak ağrısı nasıl geçer?

1- Masaj

Geceleri huzursuz bacak sendromuyla uğraşıyorsanız, semptomların ortadan kalkması için hızlı ama hafif bir masaj genellikle yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, yorgun bacaklarınızın nedeni ağrıyan kaslarsa, daha derin bir masaj rahatsızlığın bir kısmının giderilmesine daha iyi yardımcı olacaktır.

Ellerinizi veya köpük ruloyu kullanarak kendinize bir masaj yapabilir veya profesyonel bir masaj terapisti ile ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

2- Sıcak ve Soğuk Terapi

Yatmadan önce ılık bir banyo veya duş, uykulu hissetmenize yardımcı olur ve kalçadan bacağa inen ağrıyı kısmen geçirir. Isı torbaları veya bantları, özellikle ağrıyan kasları veya sert eklemleri rahatlatmak için de kullanılabilir.

Bununla birlikte, asıl sorununuz şişlik ise, bunun yerine soğuk terapi kullanmak daha mantıklı olacaktır. Soğuk, kan damarlarınızı daraltır, bölgeye kan akışını azaltır ve şişmenin azalmasına yardımcı olan sıvı tutulmasını engeller.

3- Fiziksel hareket

Bazı durumlarda yorgun, ağrıyan bacaklarınızın nedeni fiziksel hareket olabilirken, diğer durumlarda ağrıyı hafifletmek için basit bir çözüm olabilir. Örneğin, hızlı bir masaj işe yaramazsa, banyoya veya mutfağa kısa bir yürüyüş, geceleri huzursuz bacak sendromunu gidermeye yardımcı olabilir.

Hızlı fiziksel hareket için yataktan kalkmak semptomların kesilmesine yardımcı olabilir.

4- Bacak Yüksekliği

Sabah yataktan kalkar kalkmaz, damarlarınız kanı ayaklarınızdan kalbe kadar taşıdığı için yerçekimine karşı çalışmak zorunda kalır. Bu genellikle damarlarda yüksek basınç, durgun venöz kan akışı ve şişlik ile sonuçlanır. Bu da günün sonunda alt bacak arkası ağrısı ve yorgun hislerin oluşmasına neden olur.

Bacak kaldırma, doğru yapılırsa, damarlardaki basıncı düşürmek, venöz kan akışını iyileştirmek ve şişmeyi azaltmak için mantıklı bir yöntem olur.

Bununla birlikte, yanlış yapılırsa, bacak kaldırma etkisiz olur ve kötüleşen semptomlar riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yatmadan hemen önce bacakları 15 ile 20 dakika yükseltmek, bacaklarınızın gün içinde içlerinde biriken sıvı akışını hızlandırır ve böylece kalçadan bacağa inen bacak ağrısını önleyebilirsiniz.

Aynı zamanda damarlarınızdaki basıncı da azaltarak rahat uyuyabilir, kendinizi dinlenmiş ve enerjik bir şekilde güne başlayabilirsiniz.

5- Kompresyon Tedavisi

Semptomları tedavi etmenin en iyi yolu, ilk etapta ortaya çıkmalarını önlemektir ve kompresyon tedavisinin devreye girdiği yer burasıdır. Kompresyon giysileri genellikle yatakta giyilmemelidir, ancak bunları gün içinde giymek semptomları önlemeye yardımcı olabilir.

Varis çorapları dolaşımı hızlandırır ve şişliği azaltır, bu da günün sonunda bacaklarınızI iyi hissetmenize yardımcı olur.

6- Diğer tedaviler

Bazı durumlarda, akupunktur, masaj veya diğer alternatif tedaviler bacak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Gece başlayan bacak ağrısı varis belirtisi mi?

Bacak ağrısının kronik sebeplerinden biri de bacak damarlarındaki varis yapılarının oluşumudur. Bacak ağrısı varis belirtisi olabilir. Bacak damarlarında gözle görülür şişme, büzüşme ve ağrı varisin en belirgin özelliklerindendir.

Varisler, genellikle bacaklarda ağrıya, yanma hissine, şişmeye, kramplara ve hatta kaşıntıya neden olabilirler. Bu semptomlar özellikle uzun süre ayakta veya oturarak kaldıktan sonra daha belirgin hale gelebilir. Gece başlayan bacak ağrısı, varislerden kaynaklanabileceği gibi, diğer altta yatan nedenlerden de kaynaklanabilir.

Bacak ağrısının yanı sıra, varisler sıklıkla görülen bir durumdur ve genellikle bacakların üst kısmında veya baldırların arka tarafında belirginleşen mavi, kıvrımlı, şişkin damarlar şeklinde kendini gösterirler. Bununla birlikte, bazı varisler diğer semptomlar olmadan da mevcut olabilirler.

Özetle, gece başlayan bacak ağrısı, varislerin bir belirtisi olabilir ancak kesin bir tanı için bir doktora başvurmanız ve gerektiğinde muayene olmanız önerilir.

Bacak ağrısı damar tıkanıklığından mı kaynaklanır?

Bacak ağrısının bir diğer nedenlerinden biri de damar tıkanıklığıdır. Damar sertliği zamanla damarlarda tıkanıklığa ve sonucunda ağrıya neden olur.

Bacak ağrısı, damar tıkanıklığından kaynaklanabilir ancak diğer pek çok nedeni de olabilir. Bacak ağrısının nedeni, ağrının şiddeti, sıklığı ve diğer semptomlar gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Tek taraflı bacak ağrısı tehlikeli mi?

Tek taraflı bacak ağrısı, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilen bir semptomdur. Bazı durumlarda, tek taraflı bacak ağrısı ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilirken, diğer durumlarda ise nispeten daha az önemli bir sorunun belirtisi olabilir. Bu nedenle, tek taraflı bacak ağrısı her zaman tehlikeli değildir.

Örneğin, derin ven trombozu (DVT) gibi ciddi bir durumda, tek taraflı bacak ağrısı yaygın bir belirtidir. DVT, bacak damarlarında kan pıhtısı oluştuğunda ortaya çıkar ve kalp veya akciğerlere giden bir pıhtı koparak ciddi bir sağlık sorununa yol açabilir.

Bu nedenle, tek taraflı bacak ağrısı durumunda, özellikle de diğer semptomlar da eşlik ediyorsa, hemen bir doktora başvurulması önerilir.

Ancak, tek taraflı bacak ağrısı her zaman bu kadar ciddi bir sorunun belirtisi olmayabilir. Örneğin, spor veya egzersiz sonrası ortaya çıkan kas zedelenmeleri veya çekilmeleri nedeniyle de tek taraflı bacak ağrısı meydana gelebilir.

Ayrıca, bacaklardaki damarların genişlemesi veya varisler de tek taraflı bacak ağrısına neden olabilir.

Dinlenirken bacak ağrısı şiddeti azalır mı?

Dinlenirken bacak ağrısı şiddeti azalabilir. Bacak ağrısının nedeni, yorgunluk, kas gerilimi, aşırı egzersiz veya yaralanma gibi birçok faktöre bağlı olabilir.

Dinlenmek, vücudun kendini yenilemesine ve kasların dinlenmesine yardımcı olabilir, bu da ağrıyı azaltabilir. Bununla birlikte, dinlenme tek başına yeterli bir çözüm olmayabilir.

Geceleri bacak ağrısından uyuyamıyorum diyenler neler yapmalı?

Bacak ağrısı gece uykunuzu kesintiye uğratabilir ve uyku kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Aşağıdaki öneriler, bacak ağrısı nedeniyle uykuya dalamayan veya uykusunu sürdüremeyen kişiler için yardımcı olabilir:

 • Bacaklarınızı dinlendirin
 • Sıcak veya soğuk kompres uygulayın
 • Egzersiz yapın
 • Ağrı kesiciler kullanın
 • Rahat bir yatak kullanın

Geceleri bacak sızlaması bacak ağrısına dönüşür mü?

Geceleri bacak sızlaması veya hissizlik gibi belirtiler, zaman içinde bacak ağrısına dönüşebilir. Bu durumun nedeni, bacaklardaki kan dolaşımının veya sinirlerin bozulması olabilir. Bacak sızlaması veya hissizlik gibi belirtiler, dolaşım bozuklukları, sinir sıkışması veya bazı hastalıkların belirtileri olabilir.

Uyku sırasında bacaklarda sızlama veya hissizlik, uykunuzu kesintiye uğratabilir ve uykusuzluğa neden olabilir. Bu durum, gün içinde yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilir. Ayrıca, bacak sızlaması veya hissizlik gibi belirtiler, zaman içinde bacak ağrısı, kramplar veya diğer rahatsızlıklara yol açabilir.

Bacaklarda ağrı ve sızlama bitkisel çözüm?

Bacaklarda ağrı ve sızlama gibi rahatsızlıkların tedavisi için bitkisel yöntemler de kullanılabilir. Ancak öncelikle, şiddetli veya kronik bir durumda doktorunuzla görüşmeniz önerilir.

İşte bacaklarda ağrı ve sızlama için bazı bitkisel çözümler:

1- Zencefil: Anti-enflamatuar özellikleri sayesinde bacak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Taze zencefil dilimleri, çay veya smoothie içinde kullanılabilir.

2- Adaçayı: Adaçayı, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan bacak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Adaçayı çayı, bacak ağrısını hafifletmek için kullanılabilir.

3- Kırmızı biber: Kırmızı biber, içerdiği kapsaisin sayesinde bacak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Kırmızı biberi yemeklerde kullanabilirsiniz.

4- Lavanta yağı: Lavanta yağı, anti-inflamatuar ve ağrı kesici özelliklere sahip olduğundan, bacak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Masaj yağı veya banyo suyunda kullanılabilir.

5- Biberiye: Biberiye, anti-enflamatuar ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Çayı veya yağı bacak ağrısını hafifletmek için kullanılabilir.

Bu bitkisel çözümler, bacak ağrısını hafifletmek için kullanılabilir ancak herhangi bir rahatsızlık durumunda öncelikle doktorunuza danışmanız önerilir. Ayrıca bitkisel çözümleri kullanırken, dozajı ve kullanım yöntemini doğru şekilde takip etmek önemlidir.

Yatınca başlayan bacak ağrısı varis belirtisi mi?

Bacak ağrısı pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir ve varisler bu nedenlerden sadece bir tanesidir. Ancak, yürüdükten sonra bacak ağrısı, bacakta şişlik, kaşıntı, kramp veya ağrı gibi belirtiler varis hastalığına işaret edebilir.

Varisler, bacaklardaki kan dolaşımının bozulmasından kaynaklanan bir durumdur. Bacaklarda bulunan toplar damarlar, kanı kalbe doğru taşımak için görev yaparlar. Ancak, kanın ters yönde akması veya kan damarlarının genişlemesi sonucu toplar damarlar hasar görebilir ve bu da kanın bacaklarda toplanmasına neden olabilir.