koroid pleksus kisti

Koroid pleksus kisti nedir?

Koroid pleksus beyinde lateral ventriküllerin (yan odacıklar)  içinde yer alan beyin omurilik sıvısı üreten yapılardır.

Bebek beyninde kist, yaklaşık 6-7. haftada hızlıca büyümeye başlayıp, 9.haftada lateral (yan) ventriküllerin %75’ini doldurur hale gelirler.

Erişkin boyutuna 20. hafta civarında ulaşır. Hamileliğin ilerleyen haftalarında bebeğin beyni büyüdükçe bu sıvı beyin odacıklarının sadece ön arka ve yan kısımlarında görülmeye başlar.

Koroid pleksus kisti koroid pleksus içinde, beyin omurilik sıvısının birikmesiyle oluşan oval veya yuvarlak kistik yapılardır. Ultrasonda koroid kistleri, küçük, genellikle 1 cm den küçük, sınırları iyi ayırt edilebilen içi sıvı dolu oluşumlar olarak görülürler. Tek taraflı tek ya da çift taraflı bölünmüş ve birden fazla kist görünümüne kadar değişen çeşitlikte görünebilirler.

Beynimizde var olan bir sıvının, kitle görünümünü almış olması (genellikle gebeliğin 17. veya 18. haftasında görülmeye başlar) gebelik ilerledikçe, yaklaşık 28. hafta civarında tamamen kaybolur. Koroid pleksus içinde bir nöron hücresi ve bir sinir bağlantısı yoktur.

Koroid pleksus kistleri 2.trimesterda (gebeliğin 2. üç aylık döneminde) sıklıkla detaylı ultrasonda görülürler. Başka merkezi sinir sistemi ya da merkezi sinir sistemi dışı anomali olmayan ya da kromozom anomali görülmesi açısından risk faktörü olmayan bebeklerde, sadece koroid pleksus kisti görülmesi şekli ve büyüklüğünden bağımsız olarak normal varyantı yani normalin başka bir formu olarak düşünülebilir.

”Hiç bir başka anomalisi olmayan, ayrıntılı ultrasonda tek saptanan anormal görünümün bebek beyninde kist olması normal olarak değerlendirilip, bebekte patolojik bir problem olduğunu akla getirmez.”

Zaten gebeliğin son 3 ayına girildiğinde sıklıkla koroid pleksuslar kaybolur. Hala görülmeye devam eden kistler ise sıklıkla belirti vermez ve iyi huylu olarak kabul edilirler.

Bebekte koroid pleksus kisti geçmezse ne olur?

Bazı durumlarda kistlerdeki gerileme 32. haftaya kadar uzayabilir ancak bu durum çok nadir olarak görülür. Ayrıntılı ultrason ile bebeğinizin diğer organlarında ek hiçbir anomali saptanmaz ise, tek başına bu kistin klinik bir önemi kalmaz. Gebeliğin ilerleyen haftalarında bebek beyninde kist gerileyecek ve bebeğinizin zekâ gelişimine hiçbir zararı olmayacaktır.

Bu kistinin tek başına varlığı durumunda anne karnından sıvı alınması gibi ileri kromozon analizi testleri yapmaya gerek yoktur. İkili yada dörtlü test sonucunuz iyiyse, ayrıntılı ultrasonda bebeğin beyninde kist harici bir anomali saptanmadıysa bebeğin kromozom anomalisi olma ihtimalini artırmaz.

Hamilelikte bebek beyninde kist bebeğe zarar verir mi?

Bebek beyninde koroid pleksus kisti görülünce hemen telaşa kapılmamak gerekir. Bu durum tahmin edildiği gibi endişe edilecek, korkulacak bir durum değildir. Bebeğin beyninde kist için pek çok kaynakta normalin bir değişik formu olarak söz edilir ve çoğu zaman hastalık olarak bile bahsedilmez.

Koroid pleksus bir hastalık değil, bir bulgudur. Çok ender durumlarda doğum sonrası bebeklik döneminde 1cm’den daha küçük formda kalabilir. Bu kist bebeğin beyninde kaldığı sürece bebeğe zarar verir mi gibi sorular akla gelebilir. Koroid pleksus kisti varlığı, bebeğin beyin ve zeka gelişiminde herhangi bir olumsuz etki oluşturmaz.

koroid pleksus kisti

Sık Sorulan Sorular

Yenidoğanda Koroid pleksus kisti görülme sıklığı nedir?

Anne karnında bebek beyninde kist görülme olasılığı yaklaşık %2 civarındadır.

Koroid pleksus kisti tespit edilince ne yapmalıyız?

Gebenin ikili ya da dörtlü test sonuçlarına bakılır. Bunlar yoksa yaşa bağlı kromozom anomalisi riski belirlenir. Bunlar sonrasında yüksek riskli grupta değilse ve yapılan ayrıntılı ultrasonda koroid pleksus kistine ek bir anomali saptanmadıysa endişelenecek bir durum söz konusu değildir.

Bu kist gebeliğin ilerleyen aylarında genellikle kendiliğinden gerileyip kaybolur. Koroid pleksus kistinin tek başına varlığı bebekte down sendromu gibi kromozom anomalisi olma ihtimalini artırmaz.

Ancak, Detaylı Ultrason incelemesinde Koroid Pleksus Kisti varlığı şüphesinde özellikle el, kol, ayak ve kalpte olabilecek diğer bulgular detaylı incelenmelidir.

Koroid pleksus kisti ve down sendromu

Trizomi 18 hastalığı görülen bebeklerin büyük bir kısmında (yaklaşık %48 ) bu kisti görülür. Ancak bu gruptaki bebeklerde görülen tek bulgu koroid pleksus kisti değildir. Bu bebeklerde koroid pleksus kisti yanı sıra çok büyük problemlerde genellikle görülür.

Koroid Pleksus Kisti gözlemlenip başka herhangi bir anomali tespit edilmezse bu durumda down sendromundan şüphelenilmez. Diğer taraftan bebek beyninde kist tespiti ile birlikte kalpte parlaklık, burun kemiğinde kısalık, böbreklerde genişleme, ense kalınlığında artış ve incebağırsakta hiperokojen bulgu durumlarında down sendromu akla gelir.

Ayrıntılı ultrasonda tespit edilen ellerde, kollarda, bacaklarda, iç organlarda birçok patolojik bulgu vardır. Bu bulgular da söz konusu ise ileri araştırma teknikleri kullanmak gerekebilir.

Yetişkinlerde koroid pleksus kisti hekim kontrolünde düzenli olarak takip edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Sonuç olarak;

”Anne karnındaki bebeklerde başka herhangi bir anomalinin eşlik etmediği koroid pleksus kisti 2. trimester dediğimiz, gebeliğin ikinci üç aylık periyodunda sıklıkla görülür ve 28 ile 32. hafta civarında da tamamen geriler.”

Anne adaylarının bebeklerinin beyninde tek başına saptanan koroid pleksus kisti konusunda endişelenmelerini gerektirecek bir durum söz konusu değildir.