4 boyutlu ultrason görüntüleri

4 boyutlu ultrasonda çoğunlukla gebeliğin 18 ile 22. haftaları arasında yapılmaktadır.  Bu haftalar arasında yapılan ultrasonda bebeğin sağlık durumu ile ilgili ayrıntılı bilgiler elde edilmektedir.  Hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı açısından bu haftalar arasında ultrason yapılması önemlidir. 4 Boyutlu ultrason görüntüleri detaylı incelenip hasta bilgilendirmeleri yapılır.

4 boyutlu ultrasonda bazen bebeğin anne karnındaki pozisyonuna ve anomali şüphesi varlığına göre ileri bir tarihte tekrar yapılması gerekebilir. Ancak 4 boyutlu ultrasonda genellikle bir defa detaylı inceleme yeterlidir.

4 boyutlu ultrasonda hangi anomaliler olabilir?

Doğuştan meydana gelebilecek hastalıklar, belirtilen haftalar arasında çok daha iyi gözükmektedir. Down Sendromu olarak bilinen genetik hastalık ile ilgili önemli ipuçları ve diğer genetik hastalıklar ile ilgili pek çok belirtiler, 4 boyutlu ultrason görüntüleri ile saptanabilmektedir.

Beyin anomalileri,  kalp anomalileri  ve karın içi organlara ait anomaliler sıklıkla saptanmaktadır. Ekstremiteler olarak bildiğimiz  her iki kol ve her iki bacakta oluşabilecek sakatlıklar da detaylı ultrasonda görülmektedir.

Ayrıntılı ultrason sırasında bebeğin yüzü uygun zamana denk geldiğinde net olarak görüntülenebilir. 

Son zamanlarda ultrason  teknolojisinde meydana gelen gelişmeler ile bu görüntüler çok daha net bir şekilde alınmaktadır. Hatıra amaçlı fotoğraflar alınabildiği gibi yüzde meydana gelebilecek deformiteler de ayrıntılı Doppler ultrason sırasında saptanabilir. Yarık damak ya da yarık dudak gibi doğuştan meydana gelen patolojiler işlem sırasında belirlenebilmektedir.

Tıbbi endikasyonları bir kenara bıraktığımızda hastalarımızın en çok merak ettiği bebeklerinin yüzünü görmektir. Sadece anne değil aynı zamanda baba ve ailenin diğer büyük fertleri de merak ve heyecan içerisinde bebeğin yüzünü görmek için sabırsızlanmaktadırlar. 4 boyutlu ultrason tüm aile fertlerinin bu merakını gidermede oldukça başarılıdır.

Hatıra amaçlı en iyi yüz fotoğrafı 28-32.haftalar arasında elde edilir. 

Ultrasonda iyi bir fotoğraf için neler gerekli?

  • bebeğin uygun pozisyonda olması 
  • yüzünün açık olması 
  • içinde bulunduğu su miktarının yeterli düzeyde olması çok önemlidir.

Kliniğimizde yapılan dört boyutlu ultrason görüntüleri işlem sonunda hastalarımıza hatıra olmak amacı ile bir fotoğraf ve bir de CD verilmektedir.